Temel Fotoğrafçılık Terimleri

Temel Fotoğrafçılık Terimleri

Pozlama Nedir

Pozlama veya pozlandırma, görüntü oluşumunu sağlamak amacıyla,

pozlama

                            pozlama

seçtiğiniz diyafram ve enstantane değeri kadar, sensörün ya da filmin ışığa maruz kalmasıdır.

Fotoğraflarınızın açık ya da koyu çıkması tamamen pozlandırmayla alakalı bir durumdur. Eğer sensör üzerine düşen ışık gereğinden az ise fotoğraflar koyu, fazla ise beyaz çıkacaktır.

Fotoğraf makinenizde doğru pozlandırma yapabilmek içinse, ışığın doğru olarak ölçülebilmesi gerekir. Bunun için pozometre denilen aletler kullanılmaktadır. Pozometreyle elde ettiğiniz değerleri fotoğraf makinasına aktararak, doğru değerlerde bir pozlama sağlamış olursunuz.

Makine içerisinde yer alan pozometreler, yansıyan ışığı ölçtüğü için her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Bu yüzden el pozometlerini kullanmak daha uygun olacaktır.

Doğru pozlandırma elde edebilmek için birinci kural pozometreyi doğru kullanabilmek, ikincisi de elde edilen değerleri doğru bir şekilde makinaya aktarabilmektir. Bunun için de tripot gibi sarsılmayı engellemek amacıyla bir alete mutlaka ihtiyaç olacaktır.

Ayrıca fotoğrafçılık derslerinin size ne kadar yarar sağlayacağını öğrenmek için fotoğrafçılık dersleri isimli yazımızı okuyabilirsiniz.